15 лютого, 2007

Кухонний комбайн – за і проти

Ідея купити комбайн мене навідала ще два роки тому, але шлях до її реалізації виявився тривалим. Спершу мама ніби хотіла комбайн, потім передумала, День народження пройшов, і мама його захотіла знову, тому цього разу я навіть і не думав над іншими варіантами подарунку. Зате за 2 роки був час зібрати думки людей знаючих, хто вже купив собі цю чудо машинку, без якої середньо-статична європейська сім’я навряд чи уявляє свій побут. Думки були різні, основна ідея, що мене насторожувала – використання комбайна виключно по святах, тому що мити його довше, ніж зробити те ж, тільки вручну… Але то була думка дилетантів, які по ходу привикання до "чуда техніки" переконалися, що річ потрібна – можна зробити стільки всього, що недоступно вручну… Ну, отже – BRAUN CombiMax 700 уже вдома. Щастя це коштувало 816 гривень (з знижкою в 5%). Минулого року приглядався до Мулінексівських комбайнів, вони подешевше, але якщо порівнювати по функціональності, то Браун далеко попереду. Та навіть сам вигляд (немаловажливий фактор при виборі, я Вам скажу :-) ) у Брауна якийсь посолідніший, виникає відчуття, що ця техніка буде служити довго. Консультант запевнила, що повернень саме цієї моделі в них не було жодного разу, гарантія 2 роки – і її (консультантську) справу зроблено.
На фото: маленька ємність використовується в основному для коктейлів і нарізання зелені чи подрібнення горіхів, велика – для соку, м’яса, тіста і іншої їди. Плавний регулятор швидкостей (з детальною інструкцією, які швидкості краще використовувати для яких продуктів), пульс режим


Спершу ми штудіювали інструкцію – там є що почитати, а головне описано до дрібниць, тому якщо читати уважно, питань не залишається. Ну що ж, перший плюс. Продумано все до дрібниць – як вмикати, переконатися що "юзер" все вкрутив як потрібно, і власні ручки з комбайну забрав. Спеціальні кришечки аби ховати всі рухомі приводи, які по суті безпечні, але все одно краще заховати – підхід, як на мене, максимально вірний, і вже хочеться пошвидше щось спробувати порубати чи помолоти… Ідея номер 1, що приходить в голову – деруни. На другий день перебування комбайна вдома, ними і зайнялися. Все, що треба зробити вручну – почистити картоплю. Хто очікує, що комбайн і це вміє робити – доведеться розчаруватися, або купляти уже почищену картоплю, чи генетично модифіковану, яка росте без шкірки :-). А далі процес іде "як по маслу" – якщо картопля мала, навіть не треба її подрібнювати – просто напихається в шахту для подачі продуктів, і попихачем легенько надавлюється однією рукою. Зусилля мінімальне, зате процес проходить на ура. Аби повечеряти сім’ї з 3 людей на все про все піде не більше 5 хвилин, включаючи подрібнення цибулі.
Після цього маму навідало типове для початківців запитання "а що я з ним далі робити буду, хай стоїть", але інтерес бере верх. Наступного дня ми "пошинкували" огірок в салат – руками так не зробиш, через ті шматочки огірка можна було (якщо напрягтися) розглядати навколишній світ. Мені посмакувало ;-).
Ще через день випробували найважчу операцію – помол м’яса. Ось коли ми були дійсно вражені. 700 грам м’яса (максимальна загрузка) за 20 секунд перетворилися в дрібно мелений фарш, і це без ніяких видимих зусиль з сторони комбайну. Ну та, перші кілька секунд є відчуття, що він працює, а далі – тільки розмішує. Зате результат змушує повірити, що м’ясорубка вимирає як клас, мама зразу згадала процес миття м’ясорубки, вигрібання м’яса з ножів і т.д. Комбайн мити – одне задоволення – чаша поміщається під струмінь води, і це, власне кажучи, усе. Шматочкам їжі навіть немає де зачепитися, тому нічого виколупувати не доведеться. Так само відразу потрібно помити ножі, бо вже як засохнуть, то мороки буде трохи.
Ще через день мама уже зовсім освоїлися з технікою, і замутила "пляцок" з яблуками – тісто місив комбайн, яйця збивав комбайн, яблука різав він же, тер сир. Не знаю що там ще вона робила, але результат був ням-ням, і пішов на ура. Одним словом річ шикарна, і ще вона вміє:
- вижимати сік з цитрусових (окрема насадка) і твердих фруктів, до 2 літрів за один захід; - шинкувати і нарізати стружкою різного діаметру;
- порізка для жарки, наприклад картоплі фрі;
- змішування коктейлів.

Слід віддати німцям належне за те, як ця штука зроблена – я вже про це казав, але при використанні дійсно складається враження продуманості і зручності. Навіть на коробці в якій він поставляється є інструкція, як його туди складати – бо наугад нізащо би не вийшло :-). Рекомендую – це висновок. "За" багато, див. вище, "проти" хіба що - поки ми не придумали куди складати всі насадки, а місця вони займають на коробку середніх розмірів, плюс сам комбайн.

1 коментар:

AMA сказав...

А вчора ми пиши сочок, свіжесенький, щойно приготований зі свіжих запашних яблук, звичайно за допомогою цієї чудо-машинки, яка справді дуже доречна на кухні.
Я теж собі таку хочу, на майбутнє ;)))).